PS5 Hata Kodu [CE-107938-8] | Uzmanlar Tarafından Düzeltildi
5 (1)

PS5 Hata Kodunu zaten deneyimlemiş olabilirsiniz [CE-107938-8] Başarısız/kesintili bir güncelleme işleminden sonra oyunlarınızdan birini güncellemeye çalıştığınızda, bir sonraki denemenizde ekranınızda beliren bir hata koduyla “bir şeyler ters gitti” mesajıyla şaşırırsınız. [CE-107938-8]. Buna göre, oyun güncellenmez ve daha sonra bozulabilir ve tekrar çalışmayabilir.

Nedir [CE-107938-8] PS5 Hatası?

Önce PS5 Hatası hakkında kısa bir bilgi sahibi olalım [CE-107938-8] konsolunuzun içinde bulunduğu durumu daha iyi anlamak için.

PS5 Hatası [CE-107938-8] şu anda oynadığınız oyun sunucuya bağlanamadığında oluşur. Temel olarak, PS5 Hatası [CE-107938-8] belirli oyunun geliştiricileri güncellemeler yayınladığında ve sisteminiz bu güncellemeleri düzgün bir şekilde yükleyemediğinde oluşur. Başka bir deyişle, veri bozulmasına neden olan kesintiye uğramış bir veri aktarım süreci meselesidir.

Bu işlem, oyunlarınızda bazı aksaklıklara ve çökmelere neden olur. Güncellemeleri yükledikten sonra oyuna başladığınızda hata kodu almaya başlıyorsunuz. [CE-107938-8]. Bu kılavuzda, PS5 Hatasını düzeltmenin kolay yollarını bulacaksınız. [CE-107938-8].

Neden PS5 Hatası Veriyor? [CE-107938-8] Olmak?

PS5 Hatası [CE-107938-8] başarısız bir güncelleme işlemi nedeniyle bazı oyun güncelleme dosyalarında meydana gelen bir tür hasar veya bozulma nedeniyle oluşur.

Güncelleme sırasında internet bağlantısının kesilmesi veya PS5’in aniden kapanması nedeniyle güncelleme işlemi başarısız olduğunda, bazı dosyalar tam veya doğru şekilde indirilemeyebilir ve sonuç olarak bu dosyalara artık erişilemez veya çalışmayabilir. Başka bir deyişle, basitçe zarar görürler.

Şimdi, güncelleme işlemini yeniden başlatmaya çalıştığınızda, nedense, bu hasarlı/bozuk dosyalar yeni ve bozulmamış kopyalarla değiştirilmeyecektir. Bunun yerine, oldukları gibi tutulurlar ve sonuç olarak PS5 Hata Kodu ile sonuçlanır. [CE-107938-8].

PS5 Hatası Nasıl Onarılır [CE-107938-8]

PS5 Hata Kodunu Düzeltme [CE-107938-8]

PS5 Hatası [CE-107938-8] düzeltilmesi en kolay PS5 hatalarından biridir. Genellikle herhangi bir ortalama kullanıcı, talimatları dikkatli bir şekilde takip ederse, herhangi bir güçlük çekmeden kusursuz bir şekilde düzeltebilir.

1. PS5’i yeniden başlatın

PS5 Hatanızı başlatmanın en kolay ve hızlı yolu [CE-107938-8] sorun giderme, PS5’i yeniden başlatmak ve oyununuzu/uygulamanızı yeniden güncellemeyi denemektir.

PS5’i yeniden başlatmak, PS5 sisteminin performansıyla ilgili pek çok sorunu harika bir şekilde çözebilir. Sonuç olarak, birçok hata, yalnızca yeniden başlatma dışında herhangi bir yöntem olmadan kolayca düzeltilecektir.

Bu nedenle denemenizi önerdiğimiz ilk şey, PS5’inizi yeniden başlatmanız ve oyununuzu/uygulamanızı tekrar güncellemenizdir. Şimdi ne olduğunu görün ve bunun PS5 Hatasını düzeltip düzeltmediğini doğrulayın [CE-107938-8] ya da değil.

2. PS5’i Güçten Çıkarın

PS5’inizi yeniden başlatmak bu sorunu çözmezse, konsolunuzu kapatmanız ve güç kablosunu bağlı olduğu elektrik prizinden çıkarmanız gerekir. Kabloyu tekrar prize takmadan önce yaklaşık 5 dakika bekleyin. Şimdi PS5’i açın ve bu listedeki sonraki noktalara gidin.

3. PS5 Sistem Yazılımını Güncelleyin

PS5 Sistem Yazılımını Güncellemek, PS5 Hatasının çözümü olabilir [CE-107938-8]

Şimdi, PS5’inizi açtıktan sonra, PS5 sisteminiz için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin.

git Ayarlar > sistem > Sistem yazılımı > Sistem Yazılım Güncellemeleri ve Ayarları.

PS5 sistemini güncellemek, sistemle ilgili hataları çözmek için çok önemlidir. Bu nedenle, eğer PS5 Hatası [CE-107938-8] sistemle ilgili, bu umarım düzeltecektir. Aksi takdirde, henüz bir güncelleme yoksa sonraki yöntemi deneyin.

4. PS5 Veritabanını Yeniden Oluştur

PS5 Hatasından Beri [CE-107938-8] esas olarak veri bozulmasıyla ilgilidir, PS5 veritabanını yeniden oluşturmak, onu düzeltmek için olası çözümlerden biridir. Aslında her PS5 kullanıcısı, her 4 veya 6 ayda bir rutin olarak PS5 veritabanını yeniden oluşturmayı yapmalıdır. Bu, PS5’in performansını koruyacak ve ilgili birçok sorunu çözecektir.

PS5 veritabanını yeniden oluşturmak için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 1. PS5 veritabanı yeniden oluşturma işlemine başlamak için önce “Güvenli Mod” a girmelisiniz. Bunu yapmak için, Güç düğmesi aracılığıyla konsolu kapatın.
 2. İkinci bip sesini duyana kadar PS5’inizin güç düğmesini basılı tutun, genellikle bu yaklaşık 7 saniye veya biraz daha kısa sürer.
 3. PS5 denetleyicisini USB kablosuyla konsola bağlayın ve PS düğmesine basın.
 4. Artık “Güvenli Mod” a girdiniz. Sadece “Veritabanını Yeniden Oluştur” yazan 5 numaralı seçeneği seçin.
  CE-107938-8 Hatasını düzeltmek için PS5 veritabanını yeniden oluşturma
 5. Şimdi işlemin birkaç saat sürebileceğine dair bir uyarı alacaksınız, devam etmek için Tamam’a basın.
 6. Artık PS5 sisteminiz veritabanını yeniden oluşturmaya başlayacaktır. İşlemin tamamlanması için gereken süre, PS5’inizdeki verilerin boyutuna bağlıdır. Çok sayıda oyununuz/uygulamanız varsa, saatler sürebilir. Aksi takdirde, küçük veritabanları hızla yeniden oluşturulur.

PS5 veritabanı yeniden oluşturma işlemi tamamlandıktan sonra PS5’iniz yeniden başlatılır. Şimdi, Hata Kodu oluşturan belirli oyunu/uygulamayı güncellemeyi deneyin. [CE-107938-8] ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Değilse, lütfen önerilen çözümlerin geri kalanını okumaya devam edin.

5. PS5’te kayıtlı verileri silin.

Korumak istediğiniz önemli bir şey varsa, oyun kayıtlarınızı silmeden önce yedekleseniz iyi olur.

Bu işlemi denemek zorunda olmanızın nedeni, veri bozulmasının oyun kayıtlarından birinde olabileceğinden, bunları silmek Hatayı çözebilir. [CE-107938-8].

 1. Öncelikle CE-107938-8 hatası aldığınız Oyunu tamamen kapatın.
 2. Şimdi ayarlara gidin ve çeşitli listelerden Depolama’ya dokunun.
 3. Sistem Depolama’ya tıklayın ve ardından Kayıtlı Veriler’i seçin.
 4. Orada tüm oyunların listesini göreceksiniz, şimdi etkilenen oyunu seçin.
 5. Orada iki dosya göreceksiniz, kaydedilen her iki veri dosyasını da silin. (Bunu yaparak kaydettiğiniz Comapign’lerinizi kaybedebilirsiniz.)

Her iki kaydetme verilerini de sildikten sonra, PS5’inizi yeniden başlatın, oyunu açın ve CE-107938-8 PS5 hatasının kaybolduğunu göreceksiniz.

6. Oyunu Silip Tekrar Kurun

Yukarıda belirtilen tüm olası çözümleri denedikten sonra sizin için hiçbir şey işe yaramadı, Hataya neden olan belirli oyunu silmeye çalışmanız gerekir. [CE-107938-8] ve yeniden yükleyin.

PS5’te bir oyunu silmek için lütfen aşağıdaki talimatları uygulayın:

 1. Ana ekrandan, şuraya gidin: Ayarlar app (sağ üstteki dişli simgesi).
 2. Aşağı kaydırın ve seçin Depolamak.
 3. Konsolunuzdan oyunları silmek istiyorsanız soldaki menüden Konsol Depolama’yı veya harici bir SSD’deki PS4 oyunlarını silmek istiyorsanız Harici Depolama’yı seçin.
 4. Oyunlar ve Uygulamalar’ı seçin.
 5. Silmek istediğiniz başlığı/başlıkları seçin. (aşağıdaki resme bakın)
 6. Sol alttaki Sil düğmesine basın ve depolama alanını boşaltmak için seçiminizi onaylayın.

Oyun daha sonra depolama alanınızdan silinecek, ancak endişelenmeyin, PS5’teki Kitaplık uygulaması veya PlayStation Store’un kendisi aracılığıyla istediğiniz zaman yeniden indirebileceksiniz.

Şimdi oyunu tekrar indirmeniz ve yeniden başlatmanız gerekiyor. PS5 Hatası olup olmadığına bakın [CE-107938-8] çözüldü mü çözülmedi.

7. Fabrika Ayarlarına Sıfırlamadan Önce Son Adım

İşte PS5 Hatasını düzeltmek için iki özel yöntem [CE-107938-8] fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğine gitmeden önce.

İlk Yöntem:

 1. Önyükleme sırasında diskinizin PS5’e takılı olmadığından veya takılı olmadığından emin olun.
 2. Ağ ayarlarına gidin ve internet bağlantısını devre dışı bırakın.
 3. Diski takın ve kurmasına izin verin.
 4. Kurulduktan sonra ağ ayarlarına gidin ve internet bağlantısını açın. Ardından oyun uygulamasındaki seçenekler düğmesine basın ve güncellemeyi kontrol et’i seçin. Yaklaşık 1-3 dakika yüklenecek, ardından güncelleme indirmelerinize eklenecektir.

İkinci Yöntem:

Bu, PS5 Hatasını düzeltmek için başka bir etkili yöntemdir [CE-107938-8]:

 1. Oyunu kaldırın, diski içinde bırakın, oyun kitaplığına gidin ve ‘kopyala’ya basın ve çalışmasını bekleyin.
 2. Oyun otomatik olarak kopyalanmayacak/kurulmayacak. Sadece bitmeyen bir kuyruğa giriyor. Sırada bırakın ve kurulum ekranı gelene kadar bekleyin.

8. PS5’i Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

PS5 Hatası olduğunda bu son çare [CE-107938-8] yukarıdaki yöntemlerden herhangi biri ile düzeltilemez. Daha sonra PS5’i fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekecek.

Tanıdık olmayanlar için fabrika ayarlarına sıfırlama tam olarak kulağa nasıl geliyorsa öyledir. PS5 konsolunuzu, sanki onu açıp ilk kez başlatıyormuşsunuz gibi varsayılan fabrika ayarlarına sıfırlar. Makinede depolanan tüm oyun verilerinizi, kaydetme verilerinizi ve kişisel hesap verilerinizi kaybedersiniz – temel olarak sistemin sabit sürücüsündeki her şey silinir.

Bu nedenle, öncelikle kaybetmek istemediğiniz dosyaların yedeğini almanız önerilir. Bunu, dosyalarınızı harici bir sabit sürücüye aktararak veya PS Plus bulut hizmetini kullanarak yapabilirsiniz. Dosyalarınızı düzgün bir şekilde yedekledikten sonra fabrika ayarlarına sıfırlama işlemine başlayabilirsiniz. Neyse ki Sony, PlayStation 5’te bunu oldukça kolaylaştırıyor.

PlayStation 5’inizi (PS5) fabrika ayarlarına sıfırlama

 1. Ayarlar -> Sistem’e gidin
 2. “Sistem Yazılımı” nı seçin
 3. “Seçenekleri Sıfırla” yı seçin
 4. “Konsolunuzu Sıfırlayın” seçeneğini seçin
 5. “Sıfırla” yı seçin

Sıfırlamayı onayladığınızda, PlayStation 5’iniz yeniden başlatılacak ve tüm ilk başlatma adımlarından geçecektir. Bu noktada konsol sabit diski tamamen silinecek ve tüm ayarlar fabrika varsayılanlarına dönecektir.

Çözüm

PS5 Hatası [CE-107938-8] genellikle düzeltilmesi kolay bir hatadır. Hiçbir şey işinize yaramazsa, PS5’i fabrika ayarlarına sıfırlamanız, PS5 sistem yazılımını sıfırdan yeniden yüklemeniz ve hataya neden olan oyunu yeniden yüklemeniz yeterlidir. Bu düzeltecek
PS5 Hatası [CE-107938-8] çoğu durumda.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]