PS5 Fan Sesi – Ne Yapılmalı ?
5 (1)

Coil Whine PS5 ne anlama geliyor?

Bobin sesi PS5: Konsolunuz garip bir ses mi çıkarıyor? Fan sesi gibi değil de elektrik gürültüsü gibi mi geliyor? PS5’inizde muhtemelen bir bobin sesi sorunu var, konsol için tehlikeli olmasa bile, gürültü güçlüyse çok rahatsız edici olabilir. Bu yazımızda PS5’in coil Whine’ının ne olduğunu ve bu durumda ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacağız.

PS5 Fan Sesi Nedir?

Vızıltı, titreşim sesleri duyarsanız, konsolunuz sarmal vızıltısına maruz kalır.
Bobin sesi, elektromanyetik kuvvetlerin uyarılması nedeniyle titreyen malzemeler tarafından üretilen işitilebilir bir sestir. Bu, PS5’te olduğu gibi bobin ve transformatör kullanan cihazları etkiler. Cihaz ne kadar fazla akım kullanırsa, bobinde rezonans varsa tıslama veya uğultu sesi üretebilen titreşim o kadar artar.
Çoğu PS5’te bu sorun yoktur ancak bazı modellerde bobin sesi olabilir.
Gürültü çoğu zaman çok rahatsız edici değilse, bazen oyun sırasında çok can sıkıcı olabilir.
Konsolunuzda bu sorun varsa size anlatacağımız bazı çözümleri deneyebilirsiniz.
Sorununuz gürültülü bir PS5 ile ilgiliyse, şu makaleyi izleyin: Gürültülü Bir PS5’i Önleyin ve Onarın.

PS5 Fan Sesi için Olası Çözümler

PS5’inizi doğrudan duvar prizine takmak, PS5 bobin uğultusunu azaltmak için kullanıcılar arasında gelen çözümlerden biridir.
Konsolunuz bir anahtarlı uzatma kablosuna takılıysa, elektrik akışını daha akıcı hale getirmek için mümkünse bir duvar prizine takmayı denemelisiniz.
Bu herkes için işe yaramaz, ancak deneyen çoğu kullanıcı çok daha düşük bir PS5 bobin sesi fark etti. Bu çözümü denemek güvenlidir, bu yüzden denemenizi öneririz.

Fan Etiketiyle İlgili Sorun

PS5 kullanıcıları çoğu zaman bir bobin uğultu sorunu yaşadıklarını düşündüklerinde, daha çok, fana yapışan ve benzer bir ses yaratan bir çıkartma olan farklı bir sorundur.
Bu sorundan kurtulmak için fanı sökmeniz ve çıkartmayı çıkarmanız gerekir.

Dikkatli olun, bu işlem konsolun garantisini ortadan kaldırır. Doğru şekilde yapıp yapamayacağınızdan emin değilseniz bir profesyoneli aramanızı tavsiye ederiz.
İzlenecek adımlar şunlardır:

  • PS5 standını bir tornavidayla çıkarın
  • Üzerinde “PlayStation” logosu bulunan tarafı bulun
  • Konsolu, “PlayStation” logolu tarafı gökyüzüne bakacak şekilde düz bir yüzeye koyun.
  • Konsolu sol elinizle tutun ve çıkarmak için kabuğu aşağı kaydırın
  • Aynısını diğer taraf için de yapın
  • Fanın 4 vidasını sökün ve çıkarın, sesin nedeni olan hafif gevşek bir etiket görmelisiniz.
  • çıkartmayı kaldır
  • Fanı ve konsolu yeniden monte edin

Bu nispeten karmaşık bir süreçtir ve sorunu risksiz bir şekilde çözmek için uzman bir tamirciden geçmek en iyisidir. Nasıl yapıldığını görmek için sizi Sony’nin bu resmi videosunu izlemeye davet ediyoruz.

Sorununuz PS5’inizin gürültülü sürücüsüyle ilgiliyse şu makaleyi izleyin: PS5 Noise Player: Gürültüden Nasıl Kurtulursunuz?

Umarız bu makale PS5 bobin uğultu sorununu belirlemenize ve çözmenize yardımcı olmuştur. PS5 coil Whine ve makalenin içeriği hakkında herhangi bir sorunuz varsa yorum bırakmaktan çekinmeyin!

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]