PS5 Crash: Farklı Sorunlar
5 (1)

PS5 Crash: PS5 birkaç aydır piyasada, Xbox Series X ile yeni nesil konsolların öncüsü konumunda. Birkaç teknoloji getiriyor ama yeni konsol diyenler yeni sorunlar da söylüyor. Kilitlenmeler, donmalar veya hatalar olsun, konsolun da başarısızlık payı vardır. Bu yazıda, konsolun çökmelerini ve bunların nasıl düzeltileceğini belirlemenize yardımcı olacağız.

PS5 Crash: Çökmelerin Sebebi Nedir?

PS5’te çökmelere, donmalara veya hatalara neden olabilecek birkaç şey var, sorunu çözmek için bunları tanımlamanıza yardımcı olacağız.

Güç Sorunu

PS5’iniz açtıktan kısa bir süre sonra kapanıyorsa veya oyun oynarken çökmeler veya donmalar yaşıyorsanız, sorun konsolunuzun güç kaynağında olabilir.
PS5, güce çok aç bir konsoldur, bu nedenle buna göre güç vermeniz gerekir.
Elektrik tesisatınızı kontrol edin, anahtarlı uzatma kablosu üzerinde çok fazla cihaz olduğunda PS5’inize gerekli enerjiyi iletmeyebilir, bu nedenle duvar prizine bağlamayı tercih edin.
Sorun devam ederse, sorun PS5’inizin güç kaynağı olabilir, ancak bundan önce sorun başka bir şey olabileceğinden makaleye devam etmenizi öneririz.

Dinlenme Modu Konsolu Çöküyor

Konsolun dinlenme modunun çökmesine neden olabilir. Dinlenme modu, oyunu askıya almak, uzaktan oynamaya izin vermek ve oyununuzu güncel tutmak için kullanılır.
Dinlenme modunu kullanan kullanıcılar tarafından kritik hatalarla ve hatta bazen veritabanının yeniden oluşturulmasının gerekli hale geldiği birkaç kilitlenme vakası bildirilmiştir.
Sony’den gelen en son güncellemeler sorunu çözdüğü için konsolunuzu güncelleyin. Sorun devam ederse, dinlenme modunu devre dışı bırakmanızı öneririz.
Bunu yapmak için:

 • “Ayarlar” > “Sistem”e gidin.
 • “Güç Yönetimi” > “PS5 dinlenme moduna geçmeden önceki gecikmeyi ayarlayın” seçeneğine gidin
 • “Multimedya içeriği oynatılırken” ve “Oynarken” seçenekleri için “Dinlenme moduna girme” seçeneğini seçin.

Konsolunuz artık otomatik olarak dinlenme moduna geçmeyecek.

Aşırı Isınma Nedeniyle

Çoğu zaman, kilitlenme sorunlarına aşırı ısınma konsolu neden olur, PS5’inizin kapanmadan veya çökmeden önce aşırı ısındığını söyleyen bir hata mesajı alırsanız, sorun buradadır.
Konsolunuz havalandırmada çok yüksek bir ses çıkarıyorsa konsolu soğutmada sorun yaşıyor olabilir.
Size tavsiyemiz:

 • Konsolunuzu kapalı bir yere koymamak,
 • Havalandırmayı nesnelerle engellememek,
 • Yakınına eşya koymamak ve konsol ile duvarlar arasında boşluk bırakmamak.

Sorun devam ederse, sorunu tanımlayabilecek ve sorununuzu giderebilecek uzman bir tamirciyi aramanız gerekecektir. Daha fazla bilgi için şu makaleyi takip edebilirsiniz: PS5’in Aşırı Isınmasını Önleme

Yazılım Sorunu

Sorun konsol yazılımından kaynaklanıyor olabilir.
Bu durumda, sorunu çözmek için konsolu güncellemeniz gerekecektir.
Konsolunuz belirli oyunlar sırasında çökerse, özellikle oyunu güncellemenizi ve sorun devam ederse yeniden yüklemenizi öneririz.

Oyunu güncellemek için şunları yapmalısınız:

 • Konsolunuzu İnternete bağlayın ve oyunu otomatik olarak güncellemelidir.
 • Durum böyle değilse, “Ayarlar” > “Oyun verileri/kayıtlı uygulama ayarları” > “Otomatik güncellemeler”e gitmeniz gerekir.
 • “Otomatik indirme veya Dinlenme modunda Otomatik yükleme”yi etkinleştirin.

Konsolunuz artık oyunlarınızı otomatik olarak güncellemelidir. Sorun devam ederse oyunu yeniden yükleyebilirsiniz.

Böyle yaparak:

 • “Ayarlar” > “Depolama Alanı” > “Konsol Depolaması” > “Oyunlar ve Uygulamalar”a gidin.
 • Silmek istediğiniz oyunu seçin ve “Sil”i seçin.
 • Oyun silindiğinde, yeniden yüklemek için diski takabilir veya kaydi bir sürümünüz varsa PlayStation Store’a gidebilirsiniz.

Oyununuz şimdi yeniden yüklendi, bu sorun sıklıkla CE-108255-1 hata koduyla ortaya çıkıyor, bu sorun hakkında daha fazla bilgi için şu makaleyi izleyin: Hata kodu CE-108255-1: Nasıl yapılır?

Sorun devam ederse, önce veritabanınızı yeniden oluşturmanızı öneririz, aksi takdirde PS5’i fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekir.

PS5 Crash: Veritabanını Yeniden Oluşturun

Sorun devam ederse ve çökmeler her şeye rağmen kaybolmuyorsa, kesinlikle PS5 veritabanını yeniden oluşturmanız gerekecek.
Bunu yapmak için konsolu güvenli modda başlatmanız ve aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:
• Güç düğmesini 3 saniye basılı tutarak PS5’inizi kapatın, kapanmadan önce ışık yanıp sönecektir.
• Güç düğmesini tekrar yaklaşık 7 saniye basılı tutun, ikinci bir bip sesi duymalısınız.
• Kontrol cihazınızı bir USB kablosuyla bağlayın ve kontrol cihazındaki “PS” düğmesine basın.
• Güvenli Modda olduğunuzu belirten bir ekran görünmelidir, 5 numaralı “Veritabanını Yeniden Oluştur” seçeneğini seçin (aşağıdaki resme bakın).
• Veritabanını yeniden oluşturmak için adımları izleyin.

Konsolunuz şimdi veritabanını yeniden oluşturdu, kilitlenme sorunları ortadan kalkmalıdır, ancak devam ederse konsolu fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekecek.

PS5 Crash: Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Fabrika ayarlarına sıfırlama, konsolda sorunlara neden olabilecek tüm öğeleri kaldırmak için konsolun sistem yazılımını tamamen yeniden yüklemesine olanak tanır.
Ancak dikkatli olun, ister kullanıcı verileri isterse oyun verileri olsun, PS5’inizdeki tüm verileriniz silinecektir, bu nedenle verilerinizi önceden harici bir depolama cihazında veya PS5 bulutunda yedeklemek en iyisidir.
Konsolu tamamen sıfırlamak için, veritabanının yeniden yapılandırılması için güvenli modda başlatmalısınız:
• Konsolu, veritabanını yeniden oluşturmakla aynı şekilde güvenli modda başlatın
• Şimdi 7. “PS5’i sıfırla (sistem yazılımını yeniden yükleyin)” seçeneğini seçin.
• PS5’i sıfırlamak için adımları izleyin.

Artık PS5’iniz tamamen sıfırlandı, tüm veriler silindi ve sistem yazılımı tamamen yeniden yüklendi, yeniymiş gibi geri geliyor.

Çökmeler devam ederse, sorun muhtemelen konsol donanımındadır, sorununuz başka bir PS5 çökmesiyle ilgiliyse şu makaleyi takip edebilirsiniz: Fritz’de PS5: Size Her Şeyi Anlatıyoruz

Umarım bu makale PS5 çökmesini düzeltmenize yardımcı olmuştur, başarısızlık veya makale hakkında herhangi bir sorunuz varsa yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]