PS4’ünüzde Yanıp Sönen Beyaz Işığı Düzeltmenin 7 Basit Yolu
5 (1)

Fazla söze gerek yok. PS4’ünüzde Yanıp Sönen Beyaz Işığın ne kadar parlak olduğu önemli değil. Gerçek şu ki, oyun konsolları sonsuza kadar çalışmaz ve zamanı gelince oda çöplüğe gidecektir. PS4’ünüzün, ne kadar ömrü olduğunu belirten kendine ait bir beyaz ışığı vardır. Bu yanıp sönen beyaz ışık, PS4’ün beyaz yavaş yavaş bozulması manasına gelen ışıktır. Bu makalede, bu ışığın ne anlama geldiğini, olası nedenlerini ve bu sorunun nasıl çözülebileceğini basit ve anlaşılması kolay adım adım bir kılavuzla açıklayacağız.

Bölüm 1: PS4’ümde Yanıp Sönen Beyaz Işık Normal midir?

Bu, PS4’ünüzde gördüğünüz beyaz ışığın türüne bağlıdır. Genel olarak, beyaz ışık hiç de kötü bir şey değildir. Farklı tonlarda beyaz ışıklar mevcuttur. Bunlardan biri katı beyaz ışık senin PS4’e sadece konsolun açık olduğunu gösterir. Ek olarak yanıp sönen beyaz ışık çok daha tehlikeli bir işarettir ama bu bile oldukça zararsız olabilir. Sabit mavi ışığa geçmeden önce yanıp sönen beyaz ışık, konsolun açılma sürecinin bir parçasıdır. Ardından, konsolunuzu kapattığınızda bu yanıp sönen beyaz ışık oluşursa, bu alarm için bir neden değildir. Bu sadece kapatma sürecinin bir parçasıdır. Endişe etmenize gerek yok.

Sorun, yanıp sönen beyaz ışık devam ettiğinde veya yanıp söndüğünde ve mavi ışığa geçtiğinde ortaya çıkar . Bu, PS4’ün size bir sistem hatası olduğunu söyleme şeklidir ve sorunun temel nedenini bulmak için durumu gidermeniz gerekir.

Bölüm 2: PS4’ünüzde Yanıp Sönen Beyaz Işığına Neden Olan Nedir?

Bir sistem hatasının oluşmasının birkaç nedeni olsa da, toz birikmesi, ana kartla ilgili bir sorun veya elektrik arızası olabilir. Bununla birlikte, PS4’ünüzde Yanıp Sönen Beyaz Işığına, HDMI sorunları ve bağlantı eksikliği ile yakından ilişkilidir . Bu hata genellikle TV ile bağlantı olmadığı anlamına gelir. Bu, zayıf bir HDMI bağlantı noktası bağlantısı kadar basit olabilir veya PS4’ünüzün HDMI bağlantı noktasındaki patlamış bir IC yongası kadar ciddi olabilir. Bu açıkçası en kötü durum senaryosu ve konsolunuzu bir uzmana götürmeden önce bakmanız gerekecek bir sorun.

Bölüm 3: PS4’ümde Yanıp Sönen Beyaz Işığı Nasıl Onarırım?

PS4’ünüzü bir tamirhaneye götürmeden önce kendi başınıza alabileceğiniz bazı önlemler var. Bu ipuçlarıyla, konsolunuzu potansiyel olarak yeniden çalıştırabilir ve ağır bir onarım faturasından kaçınabilirsiniz. PS4 beyaz ölüm ışığınızı düzeltmek için kullanabileceğiniz tüm ev ilaçlarının hızlı bir özeti:

1. Hızlı Düzeltmeyi Deneyin

Önereceğimiz ilk şey hızlı düzeltmeyi denemek. Çoğu zaman bu, herhangi bir sorunu düzeltmek için yeterli olabilir.

PS düğmesine ve paylaş düğmesine aynı anda basmanız yeterlidir .

Birkaç saniye sonra PS4’ünüz açılacaktır. Hala beyaz yanıp sönüyorsa görebilirsiniz.

2. HDMI ve TV Bağlantısını Kontrol Edin

Önereceğimiz bir sonraki şey, hem TV’nizdeki hem de konsolunuzdaki HDMI bağlantısını kontrol etmenizdir.

PS4 ve TV arasındaki bağlantınızı kontrol etmeniz gerekir. Bu nedenle, her iki taraftaki HDMI kablosunu çıkarın ve PS4’teki HDMI bağlantı noktasının içine bakın. HDMI bağlantı noktası hasarlıysa, bir PS4 tamircisine veya ustasına başvurmanız gerekecektir.

Artık PS4 HDMI bağlantı noktasını kontrol ettiğinize göre, TV’deki bağlantı noktasını da kontrol etmelisiniz. Bu hasarlıysa sorun TV’dir ve başka bir TV’niz varsa, PS4’ün diğer cihazlarla çalışıp çalışmadığını test etmek için bunu kullanabilirsiniz.

3. Donanım Sorunlarını Kontrol Edin

Artık HDMI bağlantısını kontrol ettiğinize göre, yapmanız gereken bir sonraki şey, donanımda herhangi bir hasar olup olmadığını değerlendirmektir.

 • Konsolun dış yüzeyinde herhangi bir yüzeysel hasar veya sorun belirtisi olduğunu kontrol edin.
 • T-13 tornavidanız varsa. Üst tepsiyi vidalamayı ve iç kısma bakmayı deneyin. İçeriye baktığınızda herhangi yüzeysel ve anlaşılır bir sorun varsa görebilirsiniz.
 • Ayrıca, Ps4’ünüzün sabit sürücü gibi kendi yuvalarındaki diğer donanım bileşenlerini de kontrol edin. Bunu açmak içinde ayrıca bir T-13 tornavida gerektirecektir.

4. Konsolu Sıfırlayın – Fabrika ayarlarına geri döndürün

PS4’ünüzde herhangi bir hasar bulamazsanız. Bir sonraki adım, PS4’ünüzü yeniden başlatmaktır. İlgili adımlar aşağıdaki gibidir.

 • Konsoldaki Güç düğmesini basılı tutarak PS4’ünüzü kapatın . Gücü prizden kapatmayın veya herhangi bir kabloyu çekip çıkarmayın.
 • Konsol kapatıldığına göre, tüm kabloları çıkarın ve konsolun yaklaşık 30 saniye dinlenmesine izin verin.
 • Tüm kabloları tekrar takın, gücü açın ve umarım konsolunuz tekrar normal şekilde çalışır.

5. Denetleyici Sürücüsünü Güncelleyin

Garip bir şekilde, PS4 beyaz ışığına neden olabilecek sorunlardan biri de eski denetleyici sürücüleridir. Bu nedenle, bunları en son sürücülere güncelleyin ve sisteminiz tekrar normal çalışmaya başlayabilir. Kısacası telefon uygulamaları gibi. sürekli güncel tutun.

 • Çalıştır kutusunu açmak için Win + R tuşlarına basın , ardından “devmgmt.msc” yazın ve Enter tuşuna basın .
 • Cihazınıza sağ tıklayın ve kaldırın. “Bu aygıtın sürücü yazılımını sil” kutusunu işaretleyin ve Kaldır’ı seçin .
 • PS4’ü PC’ye yeniden bağlayın. Üreticinin web sitesine gidin ve indirilmesi için en yeni ve uygun sürücüyü bulun.

6. PS4 Denetleyicisini Sıfırla

Sürücüyü güncellemek sorunları çözmezse, denetleyiciyi sıfırlamak da aynı derecede etkili olabilir.

 • Her şeyden önce, PS4’ünüzü kapatın.
 • Denetleyicinin arkasında bulunan küçük bir düğme var. Düğmeye basmak için bir saç tokası kullanın ve bunu 5 saniye basılı tutun. İnternet Modemi sıfırlamak gibi düşünün.
 • Serbest bırakın, USB kablosunu tekrar bağlayın ve PlayStation 4’ünüzü açın.
 • PS düğmesine basın. Bu, sorunu potansiyel olarak çözebilir.

7. Güvenli Mod’a girin

Bunların hiçbiri işe yaramadıysa, son seçeneğiniz PS4’ünüzde güvenli moda girmek ve nedeni orada aramaktır.

 • Önce PS4’ü kapatın.
 • İkinci bir bip sesi duyana kadar Güç düğmesine sürekli olarak basın .
 • PS4 denetleyicinizi bir USB kablosuyla bağlayın ve denetleyicideki PS düğmesini basılı tutun .
 • Şimdi PS4 güvenli modda. Burada, esasen fabrika ayarlarına sıfırlama olan PS4’ünüzü yeniden başlatabilirsiniz.
 • Güvenli moddaki hiçbir şey yardımcı olmazsa, konsolunuzu bir tamirciye veya bir ustaya götürmeniz gerekecektir.

Geçmiş olsun.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]