Ps4 Kolunun PS tuşu çalışmıyor | Çözümü
5 (2)

PS4 Denetleyicisinin PS Düğmesi Neden Çalışmıyor?

PlayStation Controller PS düğmesinin çalışmamasının olası nedenleri şunlardır:

  • PS4 sistemi, PS düğmesinin yaptığı sinyallere düzgün yanıt vermiyor veya denetleyicinin pil gücü bitmiş olabileceğinden veya içeride bazı elektrik devresi kısa devreleri olabileceğinden Ps4 Kolunun PS tuşu çalışmıyor olabilir.
  • Denetleyici sabit yazılım sürücüsü bozulmuş olabilir veya diğer sürücülerle uyumluluk sorunları olabilir. bu, PS4 veritabanı bozulduğunda veya PS4 sistem dosyaları bozulduğunda bu durum gerçekleşir. Az önce saydığım sorun gerçekleştiğinde PS düğmesi de dahil olmak üzere PS4 denetleyicisindeki bazı düğmeler düzgün çalışmayacaktır.
  • PS düğmesinin üzerine bir miktar sıvı döküldüğü zaman ve bu sıvının kolun içine girdiğini düşürsek bu sıvının neden olduğu ve içinde işlevselliğini engelleyen pas olabilir. PS düğmesinin çalışmamasına neden olabilecek çeşitli sıvı kaynakları da vardır. Bu nedenle, birçok kullanıcı gözden kaçırdığı için bu noktadan emin olun.
  • Ps4 Kolunuz, yere düştüğü ve sert bir yüzeye çarptığı için kırılmış ve hasar görmüş olabilir;
  • Denetleyiciyi USB üzerinden bağlıyorsanız, USB bağlantısıyla ilgili bir sorun olabilir. Ya kablo hasarlı ya da PS4 USB bağlantı noktası arızalı.
  • Pil bitmiş veya arızalı olabilir ve bunun sonucunda PS düğmesi yeterli güç almıyor olabilir; bu durumda değiştirmeli veya pili değiştirdikten sonra PS düğmeniz hala çalışmıyorsa kontrol cihazınızı yeniden şarj etmelisiniz.

Çalışmayan PS Düğmesi Nasıl Onarılır?

Çalışmayan bir PS4 kolunun PS düğmesini düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

İlk yapmak istediğiniz şey DualShock 4 kontrol cihazınızı Bluetooth yerine USB üzerinden bağlamak ve PS butonunun çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Çalışmıyorsa, PS4 kolunun PS düğmesini konsolunuza bağlayan kabloyu kontrol edin. Herhangi bir şekilde hasarlı görünüyorsa, yeni bir kabloyla değiştirin. Aksi takdirde, burada PS düğmesi çalışırsa, denetleyicinin pili zayıf ve azalıyor demektir ve pili değiştirmeniz gerekir.

İkinci olarak, kumanda ile konsolunuz arasında mobilya veya duvar gibi herhangi bir engel olmadığından emin olun.

Son olarak, her iki cihazı da kapatarak PS4 sisteminizi yeniden başlatmayı deneyin, ardından 30 saniye sonra tekrar açın ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Şimdi, bunların hiçbiri işe yaramadıysa, çalışan PS4 kolunun PS düğmesini düzeltmenin yolunu bulana kadar aşağıdaki yöntemleri deneyin.

1. PS4 USB bağlantı noktasının gerçekten çalıştığını doğrulayın

Kontrol cihazınızdaki PS düğmesi çalışmıyorsa, önce USB konektörünün USB bağlantı noktasına düzgün şekilde takıldığından ve iyi bir temasta olduğundan emin olun. Tamamen takılmama veya sıkışmama ihtimali vardır, bu nedenle yerine itmek için tel toka gibi bir şey kullanmayı deneyin (ama dikkatli olun! kısa devre yapmayın. Bu yüzden kürdan denemeniz daha iyi olacaktır). 

PS düğmesiyle ilgili hâlâ sorun yaşıyorsanız, ek çözümler için alt kısımda paylaştıklarımıza bakabilirsiniz. Burada PS4 USB bağlantı noktasının düzgün çalıştığını ve USB bağlantısıyla ilgili bir sorununuz olmadığını varsayacağız (yani USB kablosu sağlam ve sorunsuz çalışıyor).

2. PS4 Denetleyicisini Temizleme

Bazen PS düğmesine bastığınızda hiçbir şey olmuyormuş gibi görünebilir. Bunun nedeni, zamanla biriken fazla yağ ve toz olabilir. Ps4 Kolunuzu yenisiyle değiştirmeden önce açıp temizleyebilirsiniz.

PS düğmesinin etrafındaki dış yüzeyi temizlemeyi denediyseniz ama hala çalışmıyorsa, içine kir girmiş olma ihtimali yüksektir. Özellikle PS düğmesinin etrafında veya altında birikme görüyorsanız, kontrol cihazının kasasını açmanız ve PS düğmesinin üzerindeki veya yakınındaki kalıntıları temizlemek için ovma alkolü kullanmanız gerekir.

*Not : Düğmeyi temizlerken çok fazla baskı uygulamadığınızdan emin olun, aksi takdirde kazayla ona zarar verebilirsiniz.

**Not : Alkol yoksa, PS düğmesinin etrafındaki kiri temizlemek için q-ucunda az miktarda bulaşık deterjanı ve su kullanmayı deneyin. Tekrar açmadan önce kontrol cihazınızın içinde başka sıvı olmadığından emin olun! Yani nemli bırakmayın.

3. PS4’ünüzün veritabanını yani sistemini yeniden oluşturun

Bazen konsolunuzda PS4 veritabanını yeniden oluşturmanız gerekebilir . Bunun nedeni, oyunlar yüklendiğinde ve kaldırıldığında, sistemde sorun haline gelmeden önce silinmesi gereken bozuk bir dosya oluşturabilmesidir. Sorunlardan biri, donanım sürücüsünün arızalanmasına neden olan bazı sistem dosyalarıyla çakışma olabilir.

4. PS4’ü Güvenli Moddan Tam Başlatın

Sistem verilerinde, denetleyici sürücüsünün düzgün çalışmasını engelleyen bir tür bozulma olduğu için PS düğmesi çalışmıyor olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey PS4’ü başlatmak ve PS4 sistem yazılımını sıfırdan yeniden yüklemektir. Kısacası fabrika ayarlarına geri döndürün.

Bu işlem, sistem yazılımının neden olduğu olası sorunları ortadan kaldıracaktır.

5. Son çare Ps4 Kolunuzu değiştirin

Hiçbir şey ise yaramadıysa, PS düğmesi hasar görmüş olabilir ve bu nedenle tüm denetleyiciyi değiştirmeniz gerekebilir. Bu son çare olarak yeni bir Ps4 Koluna ihtiyacınız var demektir. Tamir edilip edilemeyeceğini kontrol etmek için bir teknisyene veya PS4 ustasına götürebilirsiniz. Ayrıca tamir için çok para isteniliyorsa yenisini almanızda fayda olacaktır.

Geçmiş olsun.

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]